חברת Ilford, אחת היצרניות הבודדות של חמרי צילום ש.ל ששרדה (בינתיים) את המעבר מן הצילום הכימי לדיגיטלי (www.ilfordphoto.com) ערכה בסוף 2014 סקר על מנת לעמוד על מצב השוק בתחומי התמחותה, סרטי צילום וניירות הדפסה שחור לבן.
לדברי החברה, לסקר ענו אלפי משתתפים מיותר משבעים מדינות, והתוצאות היו מעודדות מבחינתה. בחברה האמינו כי ישנה עליה בביקוש לסרטי שחור לבן ואכן תוצאות הסקר תומכות בכך: 30% מן המשיבים היו בני פחות מ-35 ו-60% מהם משתמשים בסרטי שחור לבן פחות מחמש שנים.

משיבים רבים גילו את הצילום האנאלוגי לאחר שקיבלו במתנה מצלמת סרט מבני משפחה או חברים. הדגמים הנפוצים ביותר היו מצלמות מדגמי ניקון, קנון, פנטקס וממיה. אחוז ניכר מן המצלמות נרכש באמצעות eBay.

84% מן המשיבים ציינו כי למדו לבד כיצד להשתמש בסרטים עם מעט עזרה שמצאו באינטרנט או בספרים. 49% מן המשיבים ציינו כי הם מפתחים לבד את הסרטים ומדפיסים תמונות בעצמם בחדר חושך.

98% מבין המשיבים ציינו כי הם משתמשים בסרטי שחור לבן ו- 31% מהם משתמשים בסרטי שחור לבן בלבד. רק 2% מן המשיבים משתמשים רק בסרטי צילום צבעוניים.

מעניין לציין כי 86% מן המשיבים משתמשים בסרטי 120 (Roll Films), מצלמות Lomo ו- Holga פופולריות מאד בקרב משתמשי הסרטים מסוג זה (הערה:  לא ברור  לי איך מידע זה מסתדר עם מה שנאמר קודם לכן גבי מצלמות ניקון, קנון וכו׳).

90% מן המשיבים ציינו כי הם חברים בקבוצות שונות באינטרנט ובפורומים ושואבים משם את המידע הנחוץ להם לגבי המוצרים, מספר דומה של משיבים ציינו כמקור למידע את האתר של אילפורד.

לשאלה ״מה משך אותך לראשונה לשימוש בסרטי צילום?״ היו שציינו ״זה כיף״ או ״זה רטרו״. אחרים ציינו כי רצו להאט את הקצב ולחשוב באמת על מה שהם עושים ולא לצלם 15 גרסאות שונות של אותו הצילום עד קבלת התוצאה הרצויה להם. גם עבודת הפיתוח וההדפסה היא גורם משיכה והנאה לחלק מן המשיבים.

העובדה שגלילי הסרט מגבילים את מספר החשיפות האפשריות ל-12 או 36 (ב-35 מ״מ) מחייבת חשיבה על כל צילום לעומת הצלום הדיגיטלי בו מצלמים ומצלמים בלי סוף.

אילפורד מציינים כי הגידול בצריכת סרטי הצילום נובע ממשתמשים חדשים, בהם החברה תומכת באמצעות מיזם הנקרא localdarkroom.com המספק באמצעות 650 מדריכים ב- 60 מדינות הדרכה וליווי מקצועי כמו גם הפניה לחדרי חושך זמינים.

אז האם הצילום הכימי מת? רחוק מכך, לפחות עפ״י אילפורד.

להשלמת הנושא הנה לינק לוידאו שהופק ע״י העיתון הכלכלי הבריטי Financial Times לפני כחודש:

ולמי שמעונין בציוד מעבדה לפיתוח והדפסה שחור לבן,  שלחו לי הודעה למייל gbrlgolan@gmail.com ואפנה אתכם לגורם המתאים.

מקור: http://www.ilfordphoto.com/pressroom/article.asp?n=198

צילום: shop.lomography.com

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s