12. מבט אל העבר: Silver Recovery

הפסקה קלה ברצף הפוסטים הדיגיטליים לצורך מבט חטוף אל העבר הכימי של הצילום, וליתר דיוק אל אספקט שאולי איננו מוכר גם למי שהשתמשו בעבר בשרותים של מעבדת צילום זו או אחרת: כיצד מזקקים כסף מתכתי מתוך תמיסות פיתוח משומשות.

סרטי הצילום וניירות ההדפסה של העידן הפרה דיגיטלי היו מבוססים על כסף הלידי שהינו חומר רגיש לאור. לאחר החשיפה נוצרה על המסגרת החשופה דמות סמויה (Latent Image) שהוגברה והפכה לדמות שניתן לראותה לאחר תהליך הפיתוח הכימי. במהלך תהליך זה מוסר כל הכסף המתכתי שהיה על סרט הצילום  (בסרטי צילום וניירות הדפסה צבעוניים. בחומרי שחור לבן חלק מן הכסף נשאר על הסרט או הנייר) כאשר הוא מומס בתוך תמיסה שנקראה מלבין-קובע (Bleach-Fix ). בתהליכים מסויימים היו המלבין והקובע נפרדים זה מזה. על מנת לקצר בסיפור, תמיסות הפיתוח המשומשות, גם של תהליכים לפיתוח צבעוני, גם של תהליכי שחור לבן וגם של תהליכי פיתוח לסרטי רנטגן רפואיים ותעשייתיים מכילות ריכוז גבוה יחסית של כסף מתכתי שהינו בעל ערך כלכלי רב. סיבה נוספת להפקת הכסף המתכתי מתמיסות הפיתוח היא איכות הסביבה: הכסף המומס בתמיסות הפיתוח פוגע בחיידקים אירוביים בהם נעשה שימוש במתקנים לטיהור ביוב ועקב כך במדינות מתוקנות אסור לשפוך תמיסות פיתוח לביוב ללא טיפול להסרת הכסף מהן.

נושא מחזור הכסף מתמיסות פיתוח עניין אותי עוד בתקופת לימודי במכון הטכנולוגי ברוצ׳סטר, ניו יורק (RIT) בסוף שנות השבעים ואף כתבתי עבודה בנושא זה שעסקה בתכנון מערכת מסחרית למחזור כסף מתמיסות פיתוח.

לאחר לימודי עבדתי במשך כשלוש שנים כמנהל המעבדות של חב׳ Fuji בהונדורס שבאמריקה המרכזית. עוד בתחילת עבודתי גיליתי כי לא קיימות שם מערכות להפקת כסף מתמיסות הפיתוח. חישוב כלכלי פשוט שיכנע את בעל החברה להשקיע ברכישת מערכת כזו ובהקמת מערך איסוף תמיסות הפיתוח המשומשות מכל מעבדות הצילום במדינה ומרוב מכוני הרנטגן של בתי החולים. תוך זמן קצר רכשתי את הציוד הדרוש (יבוא מארה״ב), חתמנו על הסכמי איסוף עם כל הגורמים הרלבנטיים והכשרתי עובד שעסק באיסוף ובתפעול מערכת המחזור וההתכה. בסדרת הצילומים הבאים מתואר התהליך עד לקבלת מטילי כסף מתכתי בריכוז של כ- 99%. הפקנו עשרות מטילים כאלו מידי חודש במשקל של מספר קילוגרמים שהכניסו לא מעט לבעל החברה.

התהליך מתחיל בהכנסת התמיסות המשומשות למיכל גדול שבו מסתובב גליל פלדה המחובר למקור מתח חשמלי. בתהליך הנקרא אלקטרוליזה הכסף המתכתי נצמד לדופן הפנימית של הגליל ומצפה אותו בשכבה פריכה בצבע חום-צהוב. לאחר מספר שעות מפסיקים את פעולת המכונה ומסירים את הכסף שנצמד לגליל ע״י הקשות קלות בפטיש פלסטיק. את השברים המוצקים מכניסים למיכל עשוי פחמן. המיכל מוכנס לתנור התכה הפועל בטמפ׳ של 962 מעלות צלזיוס. בטמפרטורה זו הכסף ניתך, הופך לנוזל וכל החמרים שאינם כסף, שאריות מן הכימיקלים לפיתוח צפים בו. באמצעות מוט עשוי פחמן שולפים מתוך הכסף הנוזלי הלוהט את הזיהומים הצפים בו דרך פתח בדופן העליונה של התנור. לאחר מכן מוציאים את מיכל ההתכה מן התנור באמצעות מלקחיים מיוחדים ומוזגים את הכסף הנוזלי לתבניות קטנות. לאחר מספר דקות הכסף מתמצק, הופכים את התבניות לתוך דלי מים לצורך קרור. קרצוף קל של המטילים שהתקבלו ויש לנו ביד מטילי כסף נאים בריכוז של כ- 99% אותם אפשר למכור ברווח נאה. כך עושים כסף מזבל וגם תורמים לאיכות הסביבה!

הצילומים צולמו על ידי בשנת 1982 בעיר טגוסיגלפה, בירת הונדורס  כשקופיות ונסרקו לאחרונה. המכשיר הכחול בצילום הראשון מימין הוא מכשיר האלקטרוליזה מתוצרת חב׳  CPAC האמריקאית. שימו לב לאביזרי המיגון שלובש העובד.

שאלות והערות יתקבלו בברכה, גם למייל gbrlgolan@gmail.com

086 087 088 089 090 091 092 093 094 095 096 097 100098104 099  101 102 103

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s